Cilem neziskove organizace Randilek.cz je pomoci v oblasti seznamovani, hledani noveho partnera a spokojeneho zivota.

Antikoncepce zahrnuje různé metody sloužící jako ochrana proti početí dítěte, které není plánované. V podstatě jde o to, aby se ani jedna spermie nedostala k vajíčku a nedošlo tak k jeho oplodnění. Musíme však podotknout, že žádná z antikoncepčních metod není ve skutečnosti 100 % a vždy se může stát, že nějaká ta zbloudilá spermie přece jen k vajíčku dorazí, ač to nikdo neplánoval.

Některé druhy antikoncepce, jako je třeba kondom, dokonce chrání proti přenosu pohlavních chorob. Jestliže žena přemýšlí o nasazení antikoncepce, záleží jen na ní, pro jakou metodu se vlastně rozhodne.

Pro začátek je nutno promyslet dobu, po kterou hodláte antikoncepci využívat. Potom musíte zohlednit váš zdravotní stav, jestli neexistuje sebemenší důvod, proč byste některou metodu používat nemohla. Jestliže žádné překážky nejsou, zbývá už jen výběr takové antikoncepce, která vám bude nejlépe vyhovovat. Nejlépe, když budete vše konzultovat se svým gynekologem. Ten je seznámen s vaším zdravotním stavem a snadno vám může poradit, co by pro vás bylo ideální a vybrat vhodnou metodu přesně na míru.

Co je potřeba při výběru antikoncepce zohlednit?

Výběr se odvíjí nejen od věku ženy (dívky), ale také od důležitých faktů, jež se týkají zdravotního stavu. Zvýšená pozornost se musí věnovat u těch pacientek, které mají problémy, jako jsou poruchy krve, onemocnění jater, dispozice k nádorovým změnám a také trombóze. Dokonce i to, jestli žena kouří, má nadváhu atd., jsou důležitá fakta.

Zásadní je i to, s kým žena vlastně spí. Jedná se jen o jednoho partnera nebo snad muže střídáte, případně máte podezření, že má váš protějšek i jiné ženy? Jestliže si nejste u partnera jisté a i vy patříte k těm ženám, které si rády užívají a často mění partnery či jich mají více najednou, pak je dobré, když se budete chránit nejen proti neplánovanému početí, ale také proti nemocem, jež jsou přenosné pohlavním stykem.

Jaké existují druhy antikoncepce?

Obecně lze říci, že se antikoncepční metody dělí na mužské, kam patří přerušovaná soulož, sterilizace či kondom, a ženské, kde najdete přirozené metody, bariérové metody, nitroděložní tělísko, hormonální antikoncepci a samozřejmě i sterilizaci.

Co patří k přirozeným antikoncepčním metodám?

  • přerušovaná soulož
  • výpočet plodných a neplodných dnů
  • plánování rodičovství přirozenou cestou

Bariérová nebo mechanická antikoncepce

Tento druh metody funguje na principu mechanické zábrany proti splynutí vajíčka se spermií, kdy jim jsou do cesty kladeny určité překážky (bariéry), aby se nedostaly, kam nemají. Jaké to jsou?

  • kondomkromě mužského, který jak víme, se nasazuje na ztopořený penis, existuje také kondom ženský. Ten se zavádí do pochvy před pohlavním stykem.
  • spermicidní přípravkyjedná se přípravky zabíjející spermie. Seženete je v podobě gelu, krému, různých pěn či tablet. Principem je jejich aplikace do pochvy těsně předtím, než má dojít k pohlavnímu styku.
  • nový poševní pesar (diafragma)je to elastický latexový “klobouček”, který se zavede do pochvy a funguje jako stěna mezi poševním vchodem a krčkem dělohy.
  • pesar (cervikální klobouček)tento druh antikoncepce se nasadí na krček dělohy, je omyvatelný a můžete ho použít opakované až po dobu dvou let.
  • poševní antikoncepční houbyjak název napovídá, jedná se o houbu, v níž je obsažen spermicidní přípravek a v pochvě funguje jako taková odsávačka, která do sebe nasává ejakulát.
  • nitroděložní tělískozavádí se do děložní dutiny a musí to vždy provádět gynekolog během ambulantního zákroku.

Chemická antikoncepční metoda

Sem patří různé pěny, želé, globule a spermicidní krémy, v nichž jsou obsaženy látky, které nejen, že spermie znehybní, ale dokonce je můžou i zlikvidovat (zahubit). Pokud jde o chemickou antikoncepci, je používána jako doplňková metoda při užívání pesarů.

Chirurgické antikoncepční metody

Jedná se o tzv. sterilizaci, kdy během chirurgického zákroku dochází u mužů k přerušení chámovodů a u žen se podvazují vaječníky. Tato metoda je aplikována z mnoha důvodů, mezi něž patří zdravotní důvody, jako přenos dědičných chorob na potomka či kvůli zdravotnímu riziku pro nastávající maminku během těhotenství.

Další důvody zahrnují nechuť rodičů mít jakékoliv dítě nebo další k těm co už mají, finanční důvody anebo právě jako antikoncepční metoda, kdy už pár nechte mít dítě z osobních nebo zdravotních důvodů. No a používá se i tehdy, pokud si muž či žena chtějí užívat, ale nehodlají riskovat nechtěné otcovství nebo mateřství a užívat života zcela bez závazků.

Hormonální antikoncepční metoda

První antikoncepční pilulky vznikly v šedesátých letech v USA a tehdy byly plné hormonů, které sice plnily svou funkci v tom, že zabraňovaly neplánovanému těhotenství, ale ženy po nich trpěly řadou nežádoucích účinku. K těm patřily časté otoky, problémy s nespavostí, střídání nálad, nabírání na hmotnosti a spousty dalších.

V dnešní době už jsou pilulky mnohem šetrnější a také složení prošlo kompletní úpravou, přestože jim ještě značná část žen stále nevěří. Současná hormonální antikoncepce funguje hlavně jako ochrana proti těhotenství, ale využívá se i k úpravě menstruačního cyklu, na zmírnění příznaků PMS – premenstruačního syndromu, a také pokud má žena problémy s pletí, jako je časté akné a podobně.  Pokud jde o složení hormonální antikoncepce, tvoří jí dva hlavní hormony a to estrogen a gestagen.

Druhy hormonální antikoncepce

  • tablety
  • náplasti
  • injekce
  • nitroděložní tělíska
  • vaginální kroužek
  • implantáty
  • tabletky podávané po styku (známé rovněž jako tabletky “po”)

Hormonální pilulky (tablety)

Tablety se užívají většinou po dobu 21 dní a pak je 7 denní přestávka, kdy se u ženy dostavuje pravidelný měsíční cyklus. Pokud jde o možnost selhání hormonálních tabletek, ta se pohybuje kolem 1% a nejčastěji je na vině jejich špatné užívání.

Z počátku se mohou při užívání antikoncepčních pilulek objevit různé lehčí nežádoucí účinky, mezi které patří nepravidelné krácení, bolavá prsa, nevolnost, bolest hlavy, náladovost, změna sexuálního libida či nabírání váhy.

Objevit se však výjimečně mohou i závažnější komplikace jako mrtvice, infarkt myokardu, hluboká žilní trombózy, tumory jater, migréna atd. Prevencí těchto komplikací je správná životospráva, pravidelné návštěvy gynekologa a také pomůže, když je žena nekuřačka. Nezbytná je i pravidelná kontrola krevního tlaku.

Kterým ženám se hormonální antikoncepce nedoporučuje?

  • pokud mají v rodinné anamnéze srdeční cévní onemocnění
  • jestliže mají rakovinu prsu či dělohy
  • pokud se léčí se žlučníkem nebo játry
  • jestliže jsou těhotné
  • když u nich hrozí vyšší riziko trombóz (tzn. dlouhodobější znehybnění končetin, případně operace)

Jaké plusy přináší užívání hormonální antikoncepce?

  • úprava menstruačního cyklu, který se stane pravidelným
  • snižuje se krvácení během menstruace
  • nedochází k tak častému výskytu chudokrevnosti, jež způsobuje nedostatek železa
  • žena má mnohem menší či žádné menstruační bolesti
  • snižuje se riziko mimoděložního těhotenství, rakoviny dělohy a vaječníku
Sending
User Review
5 (1 hlas)

O nás – obraťte se na nás

Pokud máte jakékoliv dotazy, postřehy, anebo podněty, obraťte se na nás, Rádi Vám poradíme a pomůžeme.

O Randilek.cz
Přihlášení do NEWSLETTERU

Chcete být v obraze o novinkách, aktuálním dění, pořádaných akcích? Chcete pravidelně dostávat aktuální články z Randilek.cz? Pak se přihlašte do newsletteru.

Přihlásit se do účtu Vytvořit nový účet

 
×
 
×
Zapomněl jsi své uživatelské jméno, anebo heslo?
×

Go up