Jste rozvedení, opustil vás partner či partnerka nebo máte děti v péči hned od jejich narození, aniž by se o ně váš protějšek kdykoliv zajímal/a? Nezáleží na tom, z jakého důvodu jste na své potomky zůstali sami, faktem ale je, že každý čas od času někoho potřebuje. Samozřejmě, že lásku vám poskytují ze všeho nejvíc právě vaše děti, ale existují chvíle, kdy uvítáte, když se máte o koho opřít.
Často se stane, že se cítíte osamoceni a chybí vám vhodný protějšek, se kterým byste vyrazili třeba za kulturou, do přírody nebo třeba na rodinný piknik. Spřízněná duše je důležitá pro každého a svobodní rodiče rozhodně nejsou výjimkou, bez ohledu na to, jestli je rodičem muž či žena.
Jaké otázky si pokládá svobodný rodič?
Otázek je samozřejmě mnoho, ale mezi ty základní jich patří jen několik. Pro začátek je zásadní otázkou, zda se vůbec chcete seznámit. Vezměme to tedy z pohledu rodiče a představme si několik základních otázek. Které to jsou?
- jsem sám/a s dětmi, mám vůbec šanci se seznámit?
- nebudou moje děti pro můj protějšek problém?
- zvykne si mé dítě na nového partnera či partnerku, kterého si najdu?
- bude se k mým dětem chovat přítel/kyně hezky a zamiluje si je, jako své vlastní?
- neublíží nový poměr mému vztahu s dětmi?
- nebude mě můj potomek nenávidět, že jsem mu přivedl/a někoho cizího do domácnosti?
To je jen ukázka některých otázek, protože položit si jich můžete opravdu spoustu. Každá maličkost je důležitá a pro každou otázku existuje i několik možných odpovědí. Hlavní je, umět se zeptat správně a ve vhodnou dobu, hlavně ale včas, než začne být vztah vážnější.
Děti jako překážka vztahu? Záleží na tom, jak se k tomu postavíte.
Největší obavu mají svobodní rodiče z toho, že jejich budoucí partner bude brát děti jako přítěž a na druhou stranu je oni sami berou jako nevýhodu při seznamování s někým novým. U mužů nejsou tyto obavy až tak rozšířené jako u žen. Pokud jde o muže, ti jsou schopni brát každé dítě z dřívějšího vztahu jako předem daný fakt a vůbec neřeší, jak a jestli vůbec je jejich nová přítelkyně (partnerka) přijme.
V případě žen je to trochu jiné, pro ně je dítě v rámci seznamování závazkem a obávají se, že o ně nový partner ztratí zájem ve chvíli, kdy zjistí, že mají jedno či více dětí.
Mezi svobodnými matkami pak panují obavy i z toho, že je potencionální partner nebere jako svobodné a navíc se bojí, že ho žena chce jen jako nového tatínka pro své dítě (děti).
Jestliže se všichni jakýchkoliv obav zbaví a naopak budou své rodičovství brát jako svou přednost, bez ohledu na to, jestli jsou svobodnou matkou či otcem, mají mnohem větší šanci, že si najdou vhodného partnera či partnerku, jež bude respektovat nejen jejich maličkost, ale také potomstvo.
Dá se říci, že je to vždy o výběru vhodného protějšku. Jedni jsou zahledění sami do sebe a akceptují pouze nového partnera a děti berou jako zlo a něco, co jejich novému vztahu brání. Pak ale existují tací, kteří se cítí osamoceni a naopak uvítají změnu k lepšímu, kterou příchod dětí do jejich života přináší a jsou rádi, že se mají o koho starat, přestože to není vlastní potomstvo.
Kde se seznámit?
Samozřejmě, že s dětmi budete těžko vymetat jeden bar za druhým, chodit na diskotéky a podobně, to byste jako spolehlivý a zodpovědný rodič zrovna moc nevypadali. Zkusit můžete třeba internetové seznamky, které se často přímo zaměřují na svobodné rodiče.
Někdo zkouší partnera hledat v práci nebo přes kamarády či příbuzné. Dokonce je dnes moderní pátrat po protějšku na různých sociálních sítích a podobně. Ostatní to zkrátka nechají náhodě, až někoho vhodného potkají, třeba v čekárně u doktora nebo při procházce v parku.
Na co se zaměřit než seznámíte dítě s novým partnerem
Když se s někým seznámíte, není dobré ho hned představovat dětem. Nejdříve se snažte partnera poznat více do hloubky, zjistěte, jestli vám vyhovuje, zda mezi vámi funguje ta správná chemie a jestli má vůbec váš vztah budoucnost. Kdyby to nefungovalo a vy si následně hledali někoho dalšího, není vhodné, aby se s každým jednotlivým partnerem dítě setkávalo dříve, než to začne být vážné, protože časté představování dítě splete a bude z toho zbytečně zmatené i stresované.
Dejte tomuto setkání dostatečný čas, než vaše dítě seznámíte s přítelem či přítelkyní, ať máte nejdříve jistotu, že je to ta pravá osoba pro vás i vašeho potomka. Dokud nebude vztah vážný, je to zkrátka zbytečné.
Jakmile budete moci s jistotou říci ano, funguje to, je čas, aby se seznámili, tak teprve uskutečněte příjemné a pokud možno poklidné seznámení. Ideální je, když připravíte třeba společnou večeři nebo setkání na neutrální půdě, třeba v parku či na pouti a pak zajít na společné jídlo. Musí to být seznámení nenucené, pozvolné a klidné. Dohodněte se na vhodném místě, které bude vyhovovat vám oběma a je vystaráno.